Warszawa

wpisuję się bo tęsknię wprawdzie chociaż chyba nie dokładnie o to Panu chodziło, bo ja tak tęsknię od ponad 40 lat. Mój ukochany chłopak wyjechał w 69. Różnie nam się życie układało, mamy już dzieci i wnuki, nie wspólne niestety... Przez te 40 lat nie strciliśmy kontaktu, pisaliśmy do siebie, spotkaliśmy się w Bukareszcie (w 75. chyba),później można już było nawet telefonować (!) a potem można było przyjechać z Jerozolimy (w Warszawie, na plakatach był wtedy Gary Cooper) i pojechać do Jerozolimy!!! A potem jeszcze raz i jeszcze raz i ... A teraz jesteśmy na emeryturach i tęsknię już tylko kilka miesięcy w roku, ostatnio od listopada 2009 ale już tylko do kwietnia (2010)!!! Pozdrawiam - tęskniąca (ale bez przesady)


Autor: matka (T.)


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Rafał Wodzicki
Comment
Napuszczanie, Judyta i Bełżecka
Komentarz:2 , wto marzec 30, 2010, 15:09:51
Zawsze pamiętajmy, że napuszczanie jednych na drugich było stałą praktyką ciemiężców. Utrata żydowskiej inteligencji jest tym, samym co mordy polskiej. Do dziś nie możemy się wydobyć z wielu rzeczy. Ja widzę jak ludzie się zmieniają: gdy nadawaliśmy imię Judyta córce twierdzono, że krzywdzimy ją. Dziś można poczytać same wpisy (prócz jednego), że Judyty kochają swoje cudowne imię!
Za oknem mam ulicę Bełżecką. Nazwa przedwojenna i choć Żydzi obok się szykowali wtedy do wyjazdu do Palestyny jest związana raczej z mieszkańcami Bełżca, to wojna nadała straszne znaczenie tej nazwie. Przedłużyłem ją dwukrotnie (były błędy na planie.)Pojechałem do Bełżca w garniturze. Było strasznie! Wystąpiłem z wnioskiem o informację o treści tej nazwy.
Było mi dziwnie, gdy uniwerek zaczął cenzurować wołacz liczby pojedynczej Żydzie! Czy można mówić Polaku?
danuta biela
Comment
shtetl
Komentarz:1 , wto marzec 09, 2010, 20:08:10
ten temat interesuje mnie od dłuższego czasu dlatego jestem bardzo wdzięczna panu Betlejewskiemu Za nagłosnienie tej bolesnej kwesti. Z doświadczenia stwierdzam że obustronne animozje znaczy żydów i Polaków wynikają z niewiedzy jednych o drugich. Przeżyłam to osobiście we Francji. Polacy nie są większymi antysemitami niż inne narody europejskie wręcz przeciwnie ciekawość naszego młodego pokolenia jest ogromna i naszym zadaniem jest im ją przekazć w tej prawdziwej wersji. Żydzi stanowili część naszej historii dzielili dole i niedole z naszym narodem. mało kto wie co to są tzw shtetl. Były to enklawy biedy żydowskiej ale tętniące życiem intelektualnym, były kolebką takich nauk jak psychanaliza i antropologia. Myślę że rekonstrukcja takiego shtetelka byłaby atutem turystycznym i po częśći zdjęłoby odium z Polaków antysemitów. Co Pan o tym myśli Panie Betlejewski?