Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Ania Materek

pomysł mi się podoba bardzo, choć samo hasło jest bardzo nietrafione i może obrazić a nie o to przecież chodziło. W swojej pracy dziennikarskiej uczulano mnie jako młodego redaktora na SŁOWA jakich używam. Absolutnie nie powinno się w mediach ani wszelkich akcjach mających na celu "wsparcie" dla Izraela (chyba że ktoś jest antysemitą i chce dopiec) używać słowa "Żyd". Obowiązuje sformuowanie: narodowości Izraelskiej !!!! to bardzo istotne gdyż sami Izraelczycy, którzy rozumieją po polsku odbierają słowo "Żyd" jako pejoratywne i antysemickie, poniżające i obrażające. sprawdziłam to osobiści pytając Izraelczyków polskich i to się potwierdza. Dlatego błagam jeśli nie chcecie nikogo urazić, a wręcz wyrazić tęsknotę za polakami narodowości Izraelskiej zmieńcie to hasło. Przyjrzałam się tej akcji i wyczuwam, żę nie stoi za nią antysemityzm, a wręcz przeciwnie dlatego szczerze piszę do was jako autorów... mam nadzieję że nie jest zapóźno choć wiem , że akcja ma już dość duży wymiar... pozdrawiam. ania                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Tolek
Comment
Re:
Komentarz:3 , wto marzec 09, 2010, 17:28:42
W starych dokumentach (metrykach) oficjalną nazwą było "Starozakonny". Bardzo ładnie.
Judyta
Comment
słowa
Komentarz:2 , sob marzec 06, 2010, 17:45:50
Droga Aniu,

Izraelczycy to obywatele państwa Izraela.
Żydzi to osoby narodowości żydowskiej.
Izraelczycy (nie wszyscy!) są Żydami.
Żydzi na ogół nie są Izraelczykami.

Nie ma nic obraźliwego w słowie Żyd. To uczucie, które obecnie to słowo wywołuje to wynik wieluset lat starań, by słowo to na stałe zagościło w słowniku mowy nienawiści - z którym ten projekt stara się walczyć. Piszę o tym więcej w zakładce "O projekcie".

PS. Dawniej faktycznie mówiło się w Polsce "Izraelici" na Żydów, ale współcześnie to sformułowanie nie jest już stosowane.
Betlej
Comment
Żyd
Komentarz:1 , pią marzec 05, 2010, 22:28:28
Witaj, Aniu.
Dziękuję za Twój bardzo emocjonalny komentarz i za troskę. Masz rację zwracając uwagę na pejoratywne zabarwienie słowa Żyd w polskim języku. Nie jest to jednak coś, co dotyczy Żydów, jest to wynik wieloletniej antysemickiej tradycji językowej i jeden z myślowych odruchów, z których musimy się wyzwalać.

Poproszę znajomych Żydów, by odnieśli się do Twojego komentarza i spróbowali Cię uspokoić.

Zwracam jednak Twoją uwagę na fakt, że ten projekt ma na celu wyrwanie słowa Żyd z antysemickich okowów.

Gdyby to, co piszesz, było choć trochę prawdą, mielibyśmu Muzeum Historii Izraelczyków Polskich, Gminę Izraelczyków Polskich, Izraelczyków Polskich Instytut Historyczny itd. Na szczęście nic takiego nie ma i Żyd to Żyd.