Kraków

Mordechaj Gebirdig

Tęsknię za Mordechajem Gebirdigiem, poetą i pieśniarzem żydowskim, aktorem a z zawodu stolarzem, który całe swoje 65-letnie życie spędził na krakowskim Kazimierzu. Urodził się w 1877r. a zginął 4 czerwca 1942r. w getcie krakowskim zamordowany przez hitlerowców razem z żoną i dwiema córkami podczas akcji wysiedleńczej.

Pisał w jidisz piękne wiersze, śpiewane do dzisiaj, między innymi przez Andre Huebner-Ochodlo, aktora, piosenkarza i założyciela Teatru Atelier w Sopocie. Jednym z najbardziej znanych Jego tekstów jest wiersz "Zegnaj mój Krakowie" przetłumaczony przez Agnieszkę Osiecką z jidysz i śpiewany przez A.Ochodlo( z muzyką Ewy Korneckiej): "Zegnaj mi Krakowie, bywajże mi zdrów pod mym domem furka czeka już tu z mojego miasta gnają mnie jak psa jaka pusta dziś uliczka ma Zegnaj mi Krakowie to już ostatnie dni już ostatnia noc. Na mej matki grobie płaczą moje łzy, niech tam sobie mama mocno śpi. Serce już rozbite do samego dna mój tata tylko zimny kamień ma a gdzie groby dziadków piach zasypał je piach otulił te mogiłki dwie...

Dzisiaj na ścianie domu w Krakowie przy ul. Berka Joselewicza 5, gdzie mieszkał, wisi tablica pamiątkowa: "Mordechaj Gebirdig 1877-1942 stolarz, poeta, pieśniarz".


Autor: Teresa Gąsior


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Laurencja
Comment
Re: Mordechaj
Komentarz:1 , wto marzec 30, 2010, 22:50:48
"Żegnaj mój Krakowie" to piękny utwór! Do teraz nie wiedziałam kto jest autorem tekstu...