mała miejscowość pomiędzy Lipiany-Barlinek

Rifka Seider

Mam 37lat. W mojej okolicy po Żydach pozostał jedynie zdewastowany kirkut w sosnowym lesie. Wiem, że w Lipianach do roku 1937 istniała żydowska społeczność, była synagoga, której nie mogę zlokalizować. Prawdopodobnie na jej fundamentach stoi inny budynek. Na jednej z kobiecych macew na kirkucie jest data 1895 i imię RIFKA. Reszta jest nieczytelna. Ktoś jednak odwiedza to miejsce, bo zauważyłem takie znicze bez aniołków i symboli krzyża. Może się spotkamy. Od niedawna kirkut został ogrodzony ale nie jest zamknięty.

Znam osobiście w Lipianach faceta, który z macew zmajstrował sobie taki stolik na swoim podwórku. Byłem kiedyś u niego. Siedzimy przy tym stoliku pijemy kawę i ja tak patrzę na te płyty, dotknąłem ręką pod spód, a tam wyryte napisy. Szok.

Aha to nazwisko to RIFKA SEIDER. A dlaczego lubię Żydow? Bo JEZUS CHRYSTUS czyli JESZUA HANUKRI BEN JOZEF HAMESZIJAHU, w którego wierzę to przecież Żyd. Pozdrowienia dla wszystkich przyjaciół tej strony. kt.

 


Autor: Krzysztof Tecław


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Anonymous
Comment
Kirkut i synagoga w Lipianach
Komentarz:4 , wto listopad 22, 2011, 15:04:38
"wpadlem" tu przypadkowo,niestety nie -mam zadnej stycznosci z ta miejscowoscia, nawet nie wiem gdzie lezy.Chce jednak zaproponowac Panu Krzysztofowir Teclawie (z 26 maja 2010), jesli do jeszcze interesuje, poszukac wiadomosci otych miejscach przez internet w izraelskim instytucie Jad Veshem,lub Beit haTfucot. Napewno znajdziecie cokowiek na te tematy.
Rzycze powodzenia
Anonymous
Comment
Re: Rifka
Komentarz:3 , czw maj 27, 2010, 15:21:13
synagoga skladala sie z dwoch budynkow. jeden wiekszy zostal wczesnij zniszczony albo rozebrany, drugi ze wzgledu na zly stan obecnie rozebrany. budowle byly z pruskiego muru. zachowaly sie ryciny i zdjeciaz okresu miedzywojennego. wlasnie ciekawilo mnie ze kirkut na zielencu zostal ogrodzony a pozostalosci po synagodze zostaly rozebrane.
krzysztof tecław
Comment
synagoga w lipianach - anonymous
Komentarz:2 , śro maj 26, 2010, 20:00:20
a ja szukałem po obu stronach jeziora lipiańskiego i pasowały mi dwa miejsca na których dzisiaj stoją budynki.dzięki.niewielu jest dzisiaj takich którzy rozumieją te trudne sprawy.kt.785858624.
Anonymous
Comment
synagoga w lipianach
Komentarz:1 , pon maj 24, 2010, 19:29:00
pozostalosci zostaly rozebrane ok misica temu. stala na ulicy jednosci narodowej przy posterunku policji. mam zrobione zdjecia z okolo 6 miesiecy przed jej rozbiorka,24,05 2010r.