Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Krystyna Zowczak-Jastrzębska

Rafale, bardzo mądra i potrzebna akcja. Wielkie dzięki!

Od lat usiłuję - w skromnym wymiarze - walczyć z przejawami antysemityzmu w naszym życiu codziennym. Skalę tego zjawiska uzmysłowiło mi uczestnictwo w kampanii prezydenckiej, w której startował Tadeusz Mazowiecki. Ogrom zaciekłości, prymitywizmu i językowej nienawiści, z jaką wtedy się spotkałam, dały mi wiele do myślenia. Jak się zapewne domyślasz, nie chodziło o odmienność poglądów, tylko o to, że ulica uznała, iż kandydat jest Żydem. Od tego czasu zaczęłam zwracać uwagę na język, na określenia, na te wszystkie "Żydki, żydzenia, gazety koszerne" itd.

Dla mnie Twoja akcja dlatego jest świetna, bo jest przewrotna, bo odbiera antysemitom i ksenofobom ich najostrzejsze narzędzie - język!! Mam nadzieję, że po niej słowo "Żyd" zacznie znaczyć tyle co "Polak, Francuz, Rosjanin"!

Pozdrawiam serdecznie Krystyna Zowczak-Jastrzębska

PS A swoja drogą, że też się nie zgadaliśmy podczas tylu długich i męczących zebrań w Erze:-) 

<<< Rafal, it's a very wise and necessary project. Thank you so much!

For years I have been trying - in my own modest ways - fight the antisemitism in our everyday life. The scale of this phenomenon I have discovered during the presidential campaign of Tadeusz Mazowiecki in which I participated. The tremendous fiercesness, the primitivity, the verbal hate I have encountered then gave me a lot to think about. As you may imagine it wasn't about arguments but about the fact that the regular people, the street, figured that the candidate was a Jew. Ever since I've been strongly opposing all kinds of offensive language.

For me your project is great also because for it has a double effect: it claims back from the antisemits their most dengerous weapon: the language. I hope that as a result the word Jew will mean just as much as the Pole, French or Russian. >>>

                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Betlej
Comment
Kampania Mazowieckiego
Komentarz:1 , czw luty 25, 2010, 10:05:28
Witaj,
bardzo miło Cię słyszeć, dziękuję za te pozytywne słowa. Doskonale odgadujesz sens mojego działania - szczególnie jest ono nastawione na język i odzyskanie słowa "Żyd".
Bardzo jestem ciekaw Twojej historii z kampanii prezydenckiej Mazowieckiego. Czy mogłabyś napisać nam o tym? Może w postaci krótkiego (albo długiego) eseju? Jest tu przestrzeń do publikacji.