Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Kinga Kołodziejska

Wczoraj kolega zapytał mnie, czy akcja "Tęsknię za Tobą Żydzie" nie obraża uczuć Żydów właśnie. A więc określenie "Żyd" wciąż brzmi obraźliwie? Nie zbyłam kolegi, tylko zastanowiłam się, jak to jest. Nie, czy akcja obraża Żydów, czy nie, bo nie mnie tu zabierać głos, tylko - jakie są moje odczucia, co we mnie wywołuje to sformułowanie i dlaczego zdecydowałam się w choć niewielkim stopniu w tej akcji uczestniczyć.

To, co ujęło mnie w akcji - wydarzeniu pana Rafała Betlejewskiego, to chyba przede wszystkim jej emocjonalny i indywidualny charakter.

Każdy ma prawo tęsknić. Tego nie można zabronić. Każdy ma też prawo swoją tęsknotę manifestować, jeśli nie narusza to czyichś uczuć, praw itp. Czy sformułowanie "Tęsknię za Tobą, Żydzie" narusza czyjeś uczucia? Nie wiem. Wiem, ze takie wątpliwości, czy też nawet ostre, negatywne reakcje, doskonale oddają, jak bardzo jeszcze drażliwy jest "ten temat", jak wciąz boimy się "tego słowa". Jak wciąż nie wiemy, czy możemy "tak" mówić.

Ale czy to znaczy, ze mamy unikać dyskusji, wciąż omijać temat dziedzictwa żydowskiego w naszym kraju, podtrzymywać tabu, mówić o naszych rodakach sprzed wojny w sposób gładki i oficjalny? Akcja "Tęsknię za Tobą, Żydzie" omija polityczne dysputy, oficjalny dyskurs na temat stosunków polsko-żydowskich. Każdy ma prawo tęsknić, czy to sie komuś podoba, czy nie. Tak więc nie wiem. Gdybym została wyrzucona z domu i po wielu, wielu latach ktoś, kto w tym domu został, napisałby, że za mną tęskni, chyba nie czułabym się obrażona, chyba zrobiłoby mi się cieplej na sercu.

 

                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Małgorzata Kozik
Comment
Kto Tęsskni bardziej i za KIM???
Komentarz:2 , czw styczeń 05, 2012, 06:39:04
Pisałam maturę na temat Zydów i uważam, że to Polacy robią z tego tematu temat TABU. To w Polakach jest źle wykształtowane spojrzenie na inne religie i inne poglądy. Trzeba być naiwnym, by pisać to co Pani napisała. Żydzi to najinteligentniejsi ludzie na Ziemi i ludzie, którzy im tego zazdroszczą dyskredytują ich i poniżają ich wartość na przeróżne sposoby, co tylko negatywnie świadczy o tych którzy tak myślą i uważają. Mój były mąż należał razem ze swoją rodzinką do osób myślących bardzo negatywnie o żydach. Tarcie moich poglądów z jego złą postawą dało rozwód i podobnie jest z kulturą żydowską, która musi się oddzielić od innych, by istnieć błyszcząc a nie tylko istnieć. Z Pani opisu wnioskuję, że ma Pani zbyt małą wiedzę o Żydach i ich kulturze. Tekst jest za słaby stąd może brak zainteresowania Pani wystawą.
Grzegorz Meisel
Comment
tesknota nie do krytyki
Komentarz:1 , pią marzec 19, 2010, 17:57:05
Tez spotkałem się z komentarzem negatywnym do akcji
"Tęsknie za Tobą Żydzie" - bardzo mnie to zaskoczyło, tym bardziej, że mówił to Żyd.
Teraz ten tekst przypomniał mi tamte słowa i uzmysłowił mi bardzo prostą i banalną oczywistość.
Uczuć nie powinno się oceniać, włazić komuś do serca z butami i mówić - "źle czujesz" Tym bardziej gdy chodzi o dobre uczucia, nie nienawiść a tęsknote - to słowo może tylko kojarzyć sie dobrze -skąd chęć by to uczucie krytykować?
Tego nie potrafie pojąć.