Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Dokument bez nazwy

Za każdym razem, kiedy idę Grzybowską, czuję ścisk w sercu.

Dziś szłam tą ulicą o zmroku przez zwały śniegu, odśnieżona była wąska ścieżka na szerokość jednej osoby, przede mną szła bardzo wolno para, mężczyzna w średnim wieku prowadził starszą kobietę. Ja się śpieszyłam, prawie biegłam, więc przystanęli i usunęli się na bok, żeby zrobić mi miejsce. Było prawie ciemno, ale dostrzegłam bokiem profil tego mężczyzny, rzuciłam przez ramię "dziękuję" mijając ich, i to pewnie myślenie schematami, ale ten mężczyzna miał bardzo orli noś, bardzo ciemne oczy i takim nosowym głosem odpowiedział "proszę bardzo". Poczułam dziwny ścisk w żołądku. Mijałam potem innych przechodniów, ktoś z kimś o czymś rozmawiał, ktoś klął przez komórkę, jak można tak brukać to miejsce, przecież ta ulica do nas nie należy, ta dzielnica do nas nie należy, pomyślałam, nie należą do nas te apartamentowce, biurowce, banki, należą do nich, do tych cieni, które mijamy w pośpiechu, w nieuwadze, których pamięć wdeptujemy codziennie w bruk Grzybowa, Muranowa, Umschlagplatzu.

 

                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.