Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Basia z Otwocka

Witam, akcja "Tęsknie za Tobą Żydzie" bardzo mi przypadła do gustu. Jestem filosemitką, pociąga mnie to co żydowskie, bardziej intuicyjnie niż intelektualnie, ponieważ moja wiedza na ten temat nie jest nawet przeciętna;-) Kiedy czytam u Singera fragment opisujący Falenicę z początku wieku, to widzę ten obraz w wyobraźni ponieważ to moje okolice, gdzie chodziłam do ogólniaka i jeszcze dzisiaj widać ślady dawnego życia. Mieszkam w Otwocku, gdzie czuć klimaty dawnego miasteczka żydowskiego mimo tego, że poza kirkutem i należacych do żydowskich mieszkańców posesji i szpitali nie pozostało wiele ( a jednak coś:) Odkąd pamietam lubię podawac się za Żydówkę ( chociaż niestety nie jestem), obserwując z rozbawieniem reakcję. W Polsce to nadal w wielu srodowiskach temat tabu, więc tym bardziej potrzebne sa takie akcje ja TA.

Pozdrawiam Basia z Otwocka

                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Bogdan_T_UK
Comment
Basiu - YT Cie pozdrawia
Komentarz:3 , nie luty 21, 2010, 22:33:35
oraz YouTube Cie doszkoli.
Tematy :
-Talmud
-Zydzi ortodoksyjni przeciwko Izraelowi,
-Palestyna Gaza
-Viva Palestina
-Boleslaw Otwock
Bogumił
Comment
Re:
Komentarz:2 , wto luty 09, 2010, 20:14:51
Szanowna Pani Basiu,
trochę pomyliłem się z umieszczeniem swojego poprzedniego wpisu, ale nie zmienia to faktu, że zainteresowała mnie bardzo Pani wypowiedź. Ponieważ jestem Wielkopolaninem nigdy nie było mi dane odczuwać tak obecności Żydów, tak jak w innych regionach Polski. U nas było po Żydów z jednej strony zdecydowanie mniej, a poza tym większość z nich była zupełnie zasymilowana w kulturze niemieckiej lub polskiej. Klimaty prawdziwego miasteczka żydowskiego mogę poczuć w literaturze, filmie lub muzyce. Powieści Singera są tutaj niezastąpione...Czuję się też filosemitą, bardzo interesuje mnie ta kultura, jest ona dla mnie niesamowicie inspirująca. Ale pomimo tego nie jestem w stanie przyznać się w szerszym gronie znajomych bądź rodziny, że fascynuje mnie kultura żydowska, i żydowskość w ogóle! Takie moje zachowanie spotyka się często z niezrozumieniem, bądź pobłażliwym uśmiechem. Dlatego z tak wielką radością czytam, że są ludzie, którzy odczuwają podobnie jak ja!
Zresztą mogę chyba w tym miejscu wyjawić moje plany - otóż w najbliższe wakacje planuję małą podróż do dawnych miasteczek żydowskich. Chce poczuć ich klimat, chcę zanurzyć się zupełnie w ten cudowny świat. Nie zapomnę, rzecz jasna, odwiedzić też Otwocka!
Pozdrawiam serdecznie
Bogumił z Poznania
Bogumił
Comment
Krzyk
Komentarz:1 , wto luty 09, 2010, 19:55:40
Witam serdecznie,
z wielką radością przywitałem akcję "Tęsknie za Tobą, Żydzie!". Z jeden strony jestem wielkim sympatykiem kultury żydowskiej bardzo szeroko pojętej. Z drugiej widzę, że wreszcie coś się się u nas w Polsce dzieje jeśli chodzi o udział innych narodowości w naszej historii. Niektórzy zaczynają wreszcie dostrzegać, że nasze dzieje to nie tylko Polacy, ale również Żydzi, Niemcy, Rosjanie, Ukraincy, Ormianie...Można by tak jeszcze długo wymieniać. Jakkolwiek obecności Żydów w kulturze polskiej nie da się nie zauważyć. Niestety jest to temat i tabu dla jednych, ale też zupełnie nieznany dla innych, a dla jeszcze innych jest to temat znany, ale wstydliwy. Bo przecież to jakoś tak niezręcznie mówić o Żydach, o tych "innych".
Jestem studentem historii, z tematyką żydowską spotykam się na zajęciach bardzo często. Niestety też często spotykam się z większymi, bądź mniejszymi, bardziej lub mniej świadomymi przejawami antysemityzmu. Nie wiem z czego to wynika. Z totalnej ignorancji, braku wiedzy, zasad wg których nas wychowano, a może z jakiś ideologicznych przesłanek? Nie potrafię sobie na to pytanie odpowiedzieć, ale nie zmienia to faktu, że samo jego postawienie jest przerażające. Czy my jesteśmy świadomi, co czynimy? Czy naprawdę nie widzimy jak wiele nasza kultura i historia zawdzięczają Żydom?
Zupełnie przekonany o tym, że taka akcja jest jak najbardziej potrzebna, chcę się do niej przyłączyć! Chce w ten sposób zademonstrować, że musimy wreszcie "odczarować" naszą historię. I chce wreszcie wykrzyczeć wszystkim wokół, co wynika z mojego najgłębszego przekonania: Tęsknię za Tobą, Żydzie!!! Bez Ciebie bylibyśmy inni, bez Ciebie jesteśmy ubożsi!

Jeżeli ktoś z Poznania bądź w ogóle z Wielkopolski czuje podobnie jak ja i chce pewne rzeczy wykrzyczeć, to możemy podjąć wspólnie jakieś działania? Czekam na info: bogumilrudawski@gmail.com