Łomża

Urodziłam się w Łomży, w dzielnicy gdzie co drugi dom należał przed wojną do Żydów. Niedaleko mojego domu były dwa żydowskie cmentarze- zarośniete, zaniedbane były dla nas dzieci czymś tajemniczym. Moja babcia niewiele mówiła o przedwojennych sąsiadach. Czasami tylko wspominała ich sklepiki, ich zabawy. Temat ten był zawsze owiany tajemnicą. Miałam wrażenie, że był też to temat wstydliwy. Babcia płakała na wspomnienie żydowskich dzieci. W zeszłym roku pojechałam na wycieczkę do miasta mojego dzieciństwa. Odwiedziłam stary dom mojej babci. Odwiedziłam też dwa żydowskie cmentarze, na których spędziłam dużo czasu. Wyobrażałam sobie jak wyglądało życie, gdy byli razem z nami. Zdziwiłam się ponieważ cmentarze były bardzo zadbane. Jeden z nich na ulicy Wąskiej to naprawdę malownicze miejsce. Żałuję, że nie zrobiłam zdjęć. Pojadę tam w tym roku.

 


Autor: Ewa


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Jola
Comment
Re:
Komentarz:5 , czw luty 20, 2014, 13:31:08
http://www.narew.info/1,7212-zydzi_w_lomzy_.html wklejam artykół o księdze pamięci łomżyńskich Żydów
Zbigniew Olkowicz
Comment
sprawa własności żydowskiej
Komentarz:4 , czw luty 06, 2014, 13:53:33
Zadaję sobie pytanie, a jeżeli ktoś z historyków okresumoże wyjaśnić sprawę własności nieruchomości żydowskiej np. w Łomży.Chodzi mi o to, kiedy taką nieruchomość nabywano i o którą żydzi się upominają.Wiem,że wielu żydów nabywało-kupowało,budowało w okresie zaborów najpierw pruskiego, a następnie rosyjskiego.Zaborca robił co chciał na nie swojej ziemi.Jeżeli ta "własność" została nabyta z tamtego okresu, to uważam za temat nieaktualny,chyba że car im zwróci.
Jola
Comment
70 rocznica likwidacji getta w Łomży
Komentarz:3 , nie październik 21, 2012, 14:59:57
6 listopada w Łomży odbędą się obchody związane z likwidacja łomżyńskiego getta. Zapraszam do komentowania osoby mające informacje o historii łomżyńskich Żydów. Poszukuję materiałów, będę wdzięczna za kontakt. Pozdrawiam!
jan witynski
Comment
A ja za nie tesknie!
Komentarz:2 , pon kwiecień 18, 2011, 22:08:39
Nie tesknie za zydami , ktorzy PO45 r wymordowali nam cale niepodleglosciowe podziemie! Nie tesknie za nacja , ktora PO 89 r podstepem przejela wladze w Polsce ! Nie tesknie za nacja , ktora wznieca wojny morduje dzieci i cywilow w Palestynie Jednoczesnie rozpaczajac, jaka to im krzywde zrobiono pod czas 2 wojny swiatowej !
Zreszta nie przypadkowo tej nacji nie cierpi wiekszosc narodow na ziemi ! Jest skutek i przyczyna ! Tak sie zachowuja i tak maja !
z zapomnienego miejsca on pisze
Comment
Re:
Komentarz:1 , nie czerwiec 27, 2010, 14:42:55
Łomża to ostoja narodowego katolicyzmu, nietolerancji w stosunku do wszystkiego co nie jest białym polskim katolikiem. Wszechobecna bieda i nietolerancja pokochała tą ziemię i odpowiada jej mentalność śrdniowiecza. Inteligencja ukryłą się przed masą ze strachu, że i ona zagoniona zostanie do stodoły. Prada o Jedwabnem jest jeszcze bardziej przerażająca niż media ją uczyniły. W 10 lipca 1941 ludzi nie zamkneli w stodole antysemici. Podpalili ich złodzieje i mordercy. Czuli bezkarność, bo kto wtedy tych Żydów miał bronić? AK czy inna partyzantka? Ci ludzie zgineli tam, bo reszta chciałą zająć ich domy i majątek ich życia. Każdy kto tam mieszka i ma w sobie poczucie obowiązku mówienia prawdy, choćby tej najboleśniejszej to powie dokładnie to co ja. Dziś gdyby nie władza i kara zapłonęła by nie jedna stodoła. Dziś tak wielu mieszkańców Łomży nienawidzi Żydów, bo boją się, że duchy z przeszłości powrócą pod postacią nastęnych pokoleń i zabiorą im coś co zawsze powinno było do Żydów należeć. Walka z antysemintyzmem to walka o godność ludzką i o to, żeby nikt, jak mawiał Marek Edelman, nie musiał walczyć o to, żeby na tą beczkę nie wchodzić.