Warszawa

Mieszkam we Francji, ale bywam w Polsce. Mam 50 lat, wiec polskich Zydow nie pamietam osobiscie. Ale moja babka ze strony ojca urodzila sie w Warszawie w r. 1895 na "Krochmalny ulicy" - jak mowila :). Chociaz rodzina byla katolicka, to miala wiekszosc przyjaciolek zydowskich i w ogole mieszkali w centrum owczesnego getta. Babcia spiewała mi kolysanki w jidysz i jedna z nich pamietam do dzis. Nawet zaspiewałem ją (nieudolnie) w Izraelu u Etgara Kereta, z ktorym 3 lata temu spotkalem sie w Tel Awiwie, dla jego mamy, ktora jest warszawska Żydowka. Z Etgarem zrobilem wywiad, który ukazał się w dwóch częściach w Tygodniku Powszechnym i w Polityce online.

Oczywiscie bardzo chetnie bym się sfotografował do panskiej akcji. Będę w Warszawie zapewne w sierpniu. Jesli chodzi o konkretnego Żyda, za którym tęsknie, to byłby to sąsiad mojej babki z Czerniakowskiej (dzis dokladnie w tym miejscu jest slimak Trasy Lazienkowskiej, ten od strony północnej), który w czasie okupacji szukał u niej pomocy, gdy był ścigany przez Niemców. Na jej oczach skoczyl z 3go czy 4go piętra i zabil się o bruk, żeby nie dostać się w ręce hitlerowców. Nie pamietam jego nazwiska, ale dla mnie jest bardzo konkretnym Żydem warszawskim, którego poznałem z opowiadań mojej babci.

 


Autor: Jacek Kubiak


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
sogwfqq
Comment
VJVpXyCvFvzs
Komentarz:1 , czw luty 11, 2010, 07:52:24
tUa2ox <a href="http://bxofqcnhlhoi.com/">bxofqcnhlhoi</a>, [url=http://phqzbvathswj.com/]phqzbvathswj[/url], [link=http://gsgzbypykyez.com/]gsgzbypykyez[/link], http://yclyaznjawez.com/