Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Próżna

Warszawa, ulica Próżna.

Zdjęcie wykonano w 2005 roku. Autor: Józek Dutkiewicz.

Prozna 1

Wspomnienie o Icchoku Lejbusz Perecu.

Jest 4 kwietnia 1915 roku. Biegniemy ulicami warszawskiego Grzybowa w kierunku siedziby Gminy żydowskiej w Warszawie. Wpadamy po schodach na górę taszcząc pod pachą tomik ostatnich wierszy, które wypisaliśmy nocami pomiędzy falami suchotniczego kaszlu, całe nasze uczucie wkładając w słowa, by spotkać się z tym, ktory nigdy młodemu poecie rady nie odmówił. Wbiegamy, lecz pokój Pereca zamknięty. Jakiś nastrój dziwny w powietrzu wisi, coś niepokojącego. Zrywamy się więc w dalszy bieg. Gubiąc karty po drodze i wyrywając je wiatrowi pędzimy na Ceglaną 1, gdzie Perec być musi, gdyż jeśli nie w biurze to w domu jest. Dobiegamy tam, lecz płonne nasze nadzieje. Wielki poeta nas nie przyjmie, gdyż wielki poeta wziął i umarł. Jak to!? Kiedy!? - krzyczymy. Czy w nocy, gdyśmy składali strofy nauczyciel nas opuścił!? Jak to! Lecz nie słuchają nas i naszego lamentu, gdyż takich pisarzów jak my, jest tu w tej chwili tłum, a każdy własny lament niesie w kierunku żydowskich powązek, a każda głowa niczym płacząca literka w 100 tysiącach słów z jego niedokończonych "Moich wspomnień"...

 

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.