Warszawa

W Lesznie koło Warszawy mieszkała rodzina Behrsonów. Byli to bardzo zamożni ludzie (zasymilowani Żydzi, katolicy), którzy bardzo dbali o swój wielki majątek ziemski ale także angażowali się w życie kulturalne i społeczne. Byli m.in. głównymi fundatorami warszawskiej galerii Zachęta oraz zajmowali się szeroko rozumianym mecenatem sztuki. Mieli jedną z najlepszych w Polsce stajni koni wyścigowych, wspaniałą kolekcję sportowych samochodów oraz byli donatorami kościołów. Jednakże najważniejszą ich zasługą było "ludzkie" traktowanie ogromnej rzeszy pracowników. Pracownicy poza godziwym wynagrodzeniem otrzymali mieszkania w piętrowych murowanych kamienicach, byli objęci darmową opieką lekarską, mieli do dyspozycji ochronkę (przedszkole) dla swoich dzieci. Żadna społeczność z majątków w okolicy nie miała tak dobrych warunków bytowych. Większość z ww. udogodnień przetrwała do dnia dzisiejszego (co świadczy o jakości). Są zamieszkałe kamienice, ochronka w której mieści się ośrodek zdrowia, brukowane drogi wśród pól, piękny pałac oraz parki i aleje. Czego brakuje? Brakuje Jakuba Behrsona jego rodziny i pamięci o nich. Mimo swojej spuścizny nie doczekali się nawet małej tabliczki na ich temat.

Ja mam 38 lat i mieszkam 10 km od Leszna. Moja rodzina nic Behrsonom nie zawdzięcza (ani też odwrotnie, mimo że Dziadkowie próbowali ratować Żydówkę z Sochaczewa) Sprawę znam z opowieści moich Dziadków, których już wówczas raziła niewdzięczność (a może również nienawiść) wobec "dworósów" z Leszna. Niech Pan to sfotografuje opisze, może ktoś jeszcze coś dopowie albo zdementuje. Myślę, że może puste krzesło Jakuba Behrsona przed jego wspaniałym pałacem wzbudziłoby czyjąś wyobraźnię. Ja często przejeżdżając tamtędy myślę o nich i chyba trochę tęsknię.

Z poważaniem, W. Skierkowski

 


Autor: W. Skierkowski


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Marek Król
Comment
Tęsknie
Komentarz:3 , czw kwiecień 29, 2010, 10:17:09
Tęsknie za rozmowami poważnymi i mniej poważnymi z Włodkiem Smolakiem w Łodzi w latach sześćdziesiątych.Włodek był emigrantem z ZSRR i po 1968 roku zniknął.Nie miałem z nim kontaktu od tej pory.Może ktoś pomoże znaleźć z nim kontakt.Ma obecnie ok.57 lat.
Ewa
Comment
Kuba Moszkowicz, Szwecja
Komentarz:2 , śro luty 10, 2010, 13:23:26
Kubełku, Przyjacielu Młodości z Liceum Muzycznego w Łodzi,tęsknimy do Ciebie - my, maturzyści z 1968! Gdyby nie podła historia, stałbyś sie w tym kraju prawdziwą gwiazdą polskiej pianistyki.Pamiętamy, jak tragicznie układały sie losy Twoich Rodziców, wiemy, ile Ty sam zrobiłeś dla Polski za "Solidarności" i w latach stanu wojennego. Czekamy na Ciebie w marcu, rzuć wszystko, przyjeżdżaj!
McAbra
Comment
re:
Komentarz:1 , śro styczeń 27, 2010, 16:49:49
Chetnie bym zobaczyl taka fotografie jako poczatek reportazu o Jakubie Behrsonie w Duzym Formacie :)