Miedzyrzec

Pamiętam, gdy 2 lata temu, gdy byłam w 3 klasie LO, na lekcję historii miałam za zadanie przygotować referat o losach Żydów międzyrzeckich. Pamiętam, jak silne emocje wywołało we mnie czytanie odpowiednich fragmentów 'Roczników międzyrzeckich'. I jak wielkie zaskoczenie malowało się na twarzach moich kolegów i koleżanek w klasie na informację, że u nas w Międzyrzecu było getto. Że u nas na stacji stały wagony z Żydami. Dlaczego młodzież o tym nie wie? Pamiętam, gdy będąc dzieckiem, bałam się kirkutu, który jest na przeciwko katolickiego cmentarza. Zdewastowane ogrodzenie z cegły było jakby murem do innego świata. Świata groźnej przeszłości. Pamiętam, jak w wakacje kilka lat temu w centrum miasta zobaczyłam grupę osób z przewodnikiem. Kobiety płakały, mężczyźni mieli zatroskane miny. Nie mówili po polsku. Zwiedzali miasto, w którym żyli w przeszłości oni lub ich rodziny. Pamiętam też, jak 2 lub 3 lata temu w miejscowej gazecie wybuchł spór, czy na rynku w centrum zostanie postawiony pomnik pamięci Żydów, czy też nie... Nie powstał. Międzyrzec - miasto niegdyś żydowskie, w którym nie żyją obecnie Żydzi. Tęsknię za Wami, których nigdy nie poznałam.

 


Autor: Aleksandra


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Anonymous
Comment
Wypracowanie!?
Komentarz:5 , śro styczeń 05, 2011, 14:09:45
Pani Aleksandro.
Czakamy na nieukonczone wypracowanie.Semester tu, semester tam - mina rok.Czekamy cierpliwie. Jestesmy ciekawi.
Dariusz Hapoń
Comment
Mylnie dodana nazwa miasta
Komentarz:4 , czw marzec 11, 2010, 07:33:41
Czy ten wpis nie powinien znaleźć się "w mieście" Międzyrzec Podlaski? W naszym kraju istnieje oprócz Międzyrzeca Podlaskiego (wschód polski, woj. Lubelskie) jeszcze Międzyrzecz (na zachodzie kraju).
Ale czytając o lokalizacji cmentarza i sporze o pomnik myślę, ze jednak chodzi o Międzyrzec Podlaski (który już na stronach się pojawił).

A sam pomnik jednak powstał i jest milczącą "przypominajką":
http://darqha.blogspot.com/2009/07/modlitwa.html
Anonymous
Comment
Pomnik
Komentarz:3 , pon luty 22, 2010, 10:50:31
myli sie Pani ..pomnik powstal!!! i jest pod tym linkiem .
Aleksandra
Comment
Re:
Komentarz:2 , czw styczeń 28, 2010, 22:21:08
Niestety, praca nigdy nie była napisane w formie wypracowania, a jedynie jako punkty, według których wygłaszałam referat. Jednak postaram się takowe napisać w przerwie międzysemestralnej. Odpowiedni Rocznik Międzyrzecki mam w domu.

Pozdrawiam. :)
betlej
Comment
Wypracowanie
Komentarz:1 , czw styczeń 28, 2010, 20:58:47
Pani Aleksandro, może chciałaby Pani zamieścić na tych stronach swoje wypracowanie?