Wrocław

Dora, Rajka

W 1968 bylam studentką Uniwersytetu we Wrocławiu, brałam udział w okupacji Leopoldiny, ale nie bardzo rozumialam co się dzieje. Zupełnie nie rozumiałam, dlaczego Dora z całą rodziną, jej chłopak i wielu innych opuszcza Polskę. Czułam tylko jakąś okropną przytłaczającą atmosferę. Dora studiowała rusycystykę / Rajka też/ i poznałam je poprzez moje współlokatorki rusycystki. Rajka kończyła studia i była działaczką studencką. Nagle musiłały wyjechać.

Myślałam o nich nieraz,a w 2008, chyba, wpisałam parę słow , na forum polonistyki mojego uniwersytetu / może przy roczniku 1967 - 72/, ale nie widziałam, by ktoś się tam dopisał. Wielka szkoda, że tak ludzi wygnano, ból i trochę wstydu, choć nie ja zawiniłam. Czy oni czuli, że ja nic nie rozumiem i nie chcę, żeby to się działo / stało? Doro, pamiętam cię, twoją twarz okoloną ciemnymi krótkimi włosami, twój płaszczyk, w którym 1-2 dwa chodziłam, obie byłyśmy niewysokie. I ciebie Rajko pamiętam, z tobą moja koleżanka miała mieszkać w tym lepszym pokoju-apartamencie przy windzie. Ledwie cię poznałam, a juz cię zabrakło. I twoją twarz pamiętam, ciemne kręcone włosy. Tęsknie za wami.

 


Autor: Stanisława Rychlik


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Stanisława Rychlik
Comment
Uniwersytet - namalowanie imion , nzawisk
Komentarz:3 , czw luty 11, 2010, 10:13:52
Tak betleju, b. mi się podoba ten pomysł. Chętnie skorzystam z możliwości 'utrwalenia' imion / nazwisk znanych mi i skrzywdzonych ludzi.
Czy mogę prosić o przesłanie wzoru tego listu na mój adres internetowy? Jestem cienka komputerowo/internetowo,a ze swego adresu może potrafię sama to przesłać na Uczelnię.
Z pzdr i podziękowaniem za inf.,
stacha
/Nie : Pani Stanisława; to zbyt poważne/
vgdnyjc
Comment
GFkFAQLilvdmHo
Komentarz:2 , czw luty 11, 2010, 07:03:01
IHEuGp <a href="http://minxeqtrtcis.com/">minxeqtrtcis</a>, [url=http://yidggdlbdkmd.com/]yidggdlbdkmd[/url], [link=http://bjeliqhkwocm.com/]bjeliqhkwocm[/link], http://txhahmgmcjac.com/
betlej
Comment
Uniwersytet
Komentarz:1 , czw styczeń 28, 2010, 07:57:02
Pani Stanisławo,
w Warszawie wystąpiliśmy do rektora z prośbą o przyznanie nam ściany pod zamalowanie. Chcielibyśmy namalować tam nazwiska Żydów, którzy musieli opuścić UW w 68. Czy zechciałaby pani w imieniu projektu wystąpić do Uniwersytetu Wrocławskiego w tej sprawie? Wzór listu możemy udostępnić.