Lubliniec

Jakub Caro pierwszy rabin lubliniecki

Lubliniec - niegdyś gmina licząca 150 żydów, w tym członków honorowych jak Jakub Caro i Edyta Stein. próba animacji kultury dla przywołania żyda w przestrzeni miejskiej.


Autor: Stanisław Antoni Kazimierski


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Anonymous
Comment
Re: Jakub Caro
Komentarz:4 , wto wrzesień 18, 2012, 15:32:56
Jestem studentem III roku animacji-kultury: ten kierunek to znakomity zapalnik do wychodzenia w przestrzeń z historią zapakowaną w sztukę.

Pochodzę z górnego śląska, którego znaczna część gospodarki opierała się głównie na żydowskich przedsiębiorcach - Nie bez powodu na terenie GOP, w każdym mieście znaleźć można po kilka synagog a zwłaszcza kirkuty. Jest to moja pierwsza próba streetartowego przywołania żyda. Myślę poważnie o wznoszeniu kolejnych murali tego typu na terenie Śląska, zwłaszcza w Gliwicach i Bytomiu. do tego jednak trzeba funduszy, na samą farbę i ludzi zdolnych do pomocy. Każdemu zainteresowanemu podobnymi inicjatywami polecam grupę Managerowie Kultury na Śląsku.

http://www.facebook.com/managerowiekultury.naslasku
Stanisław Antoni Kazimierski
Comment
Re: Jakub Caro
Komentarz:3 , wto wrzesień 18, 2012, 14:04:20
inicjatywę pochodzi z mojej strony. Graffiti jest moim autorskim projektem, wykonanie również.

Jakub Caro był pierwszym rabinem gminy żydowskiej w Lublińcu - jego nazwisko przewija się jednak przez żydowską historię dziewiętnastowiecznej Polski i Europy. Doktoryzowany w Heidelbergu był wybitnym historykiem i prowadził sumienną działalność naukową na rzecz judaizmu ziem europejskich.
lily_vanily
Comment
dzieło
Komentarz:2 , pon wrzesień 17, 2012, 16:57:04
woow. naprawdę piękne! :)
betlej
Comment
Re: Jakub Caro
Komentarz:1 , pon wrzesień 17, 2012, 16:48:27
Fajne. Poprosimy o więcej szczegółów. Kim był Jakub Caro, kto namalował obrazek, kto to zorganizował, kiedy to się stało?