Łódź

Estera Perla, Lewi Icek Fleszer

Tęsknić można tak naprawdę wyłącznie za tymi których już nie ma, a których można było spotkać. Jednak w tym wypadku tęsknota jest również w pełni uzasadniona, bo utracono kawałek własnego świata.

Estera Perła Fleszer (z domu Korzec) oraz Lewi Icek Fleszer byli moimi prapradziadkami. On pochodził z ortodoksyjnej warszawskiej rodziny żydowskiej. Ona pochodziła z Łodzi. Oboje tam zamieszkali. Tam też urodziły się ich dzieci. Wśród nich moja prababka, Ingeborga Kepler. Uratowała ją miłość, do goja... do mojego pradziadka Bernarda. Urodziłem się w 1989 roku w Polsce, bez ponad trzech milionów takich ludzi jak oni. Zginęli sami, bez swojego potomstwa. Prawdopodobnie w Treblince. Przeżyli odejście swoich córek, a potem w Getcie łódzkim przeżyli śmierć swoich czterech synów.

Wszyscy czterej leżą na cmentarzu żydowskim, nieopodal naszego rodzinnego domu. W ubiegłym roku, wspólnie z moim kuzynem, odnaleźliśmy wszystkich braci naszej prababci "Inusi". Jej siostrzeńcy urodzili się w Izraelu. Jej dzieci mieszkają do dziś w Łodzi, San Francisco i Warszawie. Wszystkich udało nam się odnaleźć oprócz ICH SAMYCH...

Dzięki nim z dumą nazywamy się halachicznymi Żydami. Tęsknimy.

 


Autor: Maciej Bulanda


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
vyuzhhkljml
Comment
sYRHdZiUw
Komentarz:4 , czw luty 11, 2010, 06:53:19
ljIRlv <a href="http://ndxvfhurntwn.com/">ndxvfhurntwn</a>, [url=http://enqpgyvzvbys.com/]enqpgyvzvbys[/url], [link=http://upycyyicbezl.com/]upycyyicbezl[/link], http://pcbzpchoiqwj.com/
Mirella Machnikowska
Comment
Re: Estera Perla, Lewi Icek
Komentarz:3 , pon luty 01, 2010, 10:17:07
Kiedy czytam , zagubione m-dzy wierszami zdanie"przezyli smierc swoich 4 synow", cos we mnie zaczyna krzyczec, a nie moge wydobyc glosu i to jest straszne uczucie. Chyba bylabym zdolna do ofiary z wlasnego zycia, zeby juz nigdy nic takiego nie moglo sie zdarzyc. Poloz kamyk ode mnie na macewach swoich bliskich.
maciek
Comment
symboliczna.
Komentarz:2 , czw styczeń 28, 2010, 21:26:19
nie to jeszcze nie koniec poszukiwań. ale już wtedy krążyliśmy wokół tych macew z braćmi prababki.
betlej
Comment
Piękna fota
Komentarz:1 , czw styczeń 28, 2010, 21:15:00
Czy to przed grobem czterech synów?