NAJNOWSZE

Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Pokaz przedpremierowy spektaklu - Teatr Rampa w Warszawie

Data wydarzenia: 10 maj 2012

Cel akcji:
Wsadzamy w kij w mrowisko i mocno uderzamy w stereotypy!

Opis:
Teatr RAMPA pragnie zainteresować Państwa najnowszą premierą Sceny Kameralnej. Będzie to tragikomedia ?Żyd? Artura Pałygi w reżyserii Witolda Mazurkiewicza z muzyką Mariusza Bogdanowicza. W przedstawieniu wystąpią: Kamila Boruta, Brygida Turowska, Mieczysław Morański/Piotr Furman, Konrad Marszałek, Grzegorz Mrówczyński. Akcja spektaklu toczy się w środowisku nauczycielskim. Dyrektor szkoły w małej miejscowości chce zaprosić z wizytą jej dawnego mieszkańca ? Mojżesza Wassersteina, licząc na to, że uda się go namówić na finansowe wsparcie placówki. W pokoju nauczycielskim wybucha gorąca dyskusja, w której przewija się skomplikowana przeszłość polsko-żydowska oraz współczesne stereotypy na temat Żydów, rodzące zabawne dylematy. Jak przywitać Żyda? Czy podać mu rękę czy nie? A może zaintonować pieśń? Ale jaką? Co je Żyd? Czy można serwować Żydowi ?karpia po żydowsku?, a może bigos? Czy mówi się ?Żyd? czy ?Judejczyk?? W czym leży polski problem z ?Żydem?? Czy nauczyciele i wychowawcy są gotowi do obiektywnych odpowiedzi na te i inne tego typu pytania? Mamy nadzieję, że ten kontrowersyjny temat uda się nam przedstawić w atrakcyjnej formie spektaklu teatralnego adresowanego zarówno do indywidualnego widza, jak i zorganizowanych grup szkolnych. Chcielibyśmy, aby nasze przedstawienie zachęciło do dyskusji na temat różnych postaw wyrażających niechęć, uprzedzenie, dyskryminację wśród autorytetów naszych dzieci ? Rodziców, Nauczycieli i Wychowawców. Jednocześnie spróbujemy przyjrzeć się gotowości wszystkich nas do sprostania wyzwaniom rzucanym przez dociekliwe i jednocześnie bardziej tolerancyjne młode pokolenie. Dlatego też dla Dyrektorów Szkół i Nauczycieli i wszystkich zainteresowanych zorganizowaliśmy specjalny pokaz spektaklu ?ŻYD? połączony ze spotkaniem z reżyserem spektaklu Witoldem Mazurkiewiczem oraz aktorami. Pokaz odbędzie się 10 maja o godz. 19.30 na Scenie Kameralnej Teatru Rampa, a zaraz po nim dyskusja z twórcami w miłej, kawiarnianej atmosferze foyer Teatru Rampa. Wszystkich chętnych prosimy o zarezerwowanie miejsc pisząc na adres facebook@teatr-rampa.pl w treści maila podajemy imię i nazwisko a także numer tel. Zapraszamy!!!

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.