Wolsztyn

Tęsknię za Tobą Żydzie! Jestem mieszkańcem zachodniej wielkopolski. Dziś mam 21 lat i ogromny żal, że nie było mi dane poznać w całości historii mego miasta. W samym centrum Wolsztyna stała piękna synagoga, tuż przy rynku. Dziś już nie ma po niej śladu. Wspomnieć chcę historię, którą pradziadek opowiedział mojej babci, a ona mi. Otóż w czasacb wojny moja rodzina miała spore gospodarstwo. Całe dnie upływały na pracy w polu, szczególnie w okresie letnim. Owe pole znajdowało się tuż pod lasem. Pewnego razu, pewien Żyd, który ukrywał się w lesie przyszedł prosić mego pradziadka lub prababcie o jedzenie. Oni zgodzili się. Pamiętam jak babcia opisywała z jakim strachem, mimo, że była to wieś, wieźli mu ukryte w kanie na mleko jedzenie. Kanę zostawiali prawie w lesie, między drzewami, a ten Żyd, nie znam jego imienia, ani wieku, brał to jedzenie i ukrywał się w swojej ziemiance. Z tego, co babcia opowiadała miał jakiś dół wykopany i zakryty gałęziami. Historia ta nie trwała długo, chyba kilka miesięcy. Pewnego dnia kana była nietknięta, kolejny raz to samo. Co stało się z tamtym Żydem nie wiem, ale mam nadzieje, że przeżył! Żydzie tęsknie za Tobą. Bardzo chciałbym kiedyś z nim porozmawiać, zapytać jak dawał sobie radę, pomóc odnaleźć mu swe korzenie. Bardzo żałuję, że nie ma już Żydów w Wolsztynie. To ogromna strata. Ubolewam również nad tym, że w 2009 roku ktoś podpalił synagogę. Do dziś nie wiemy kto. Mam tylko nadzieję, że jeszcze kiedyś zobaczę Żyda uśmiechniętego, który będzie przechadzał się ulicami mego miasta i będzie jego częścią, tak jak kiedyś. Aleksander


Autor: Aleksander


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Anonymous
Comment
Re:
Komentarz:7 , wto marzec 18, 2014, 18:14:53
Podaję email zydziwwolsztynie@gmail.com


Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
Aleksander
Comment
Re:
Komentarz:6 , śro luty 19, 2014, 00:11:18
Proszę podać swój mejl, skontaktuje się z Panią.

Pozdrawiam serdecznie!
Anna
Comment
Prośba o kontakt
Komentarz:5 , wto styczeń 07, 2014, 19:02:30
Jako że mój ostatni komentarz jest mało czytelny, pozwalam sobie powtórzyć prośbę: Przygotowuję publikację o wolsztyńskich Żydach i bardzo zależy mi na kontakcie z Państwem. Niestety maile wysłane do Aleksandra wracają.

Z gory wielkie dzięki!
Anna
Comment
Prośba o kontakt
Komentarz:4 , wto styczeń 07, 2014, 11:45:48
Przymierzam się do publikacji o Żydach w <span class="ajaxSearch_highlight ajaxSearch_highlight1">Wolsztyn</span>ie; byłabym bardzo wdzięczna za kontat z Państwem (zydziw<span class="ajaxSearch_highlight ajaxSearch_highlight1">wolsztyn</span>ie@gmailcom). Niestety emaile wysłane do Pana Aleksandra wracają.
Z gory bardzo dziękuję!
Anna
Asia
Comment
Re:
Komentarz:3 , pią marzec 01, 2013, 19:48:53
Ja jestem z okolic tego miasta i również bardzo tęsknię za obecnością Żydów, tyle że nie konkretnie w tym małym mieście, ale w ogóle w całym kraju. Oni bardzo wiele wnieśli do naszej kultury, o czym się dzisiaj prawie zawsze zapomina, więc jestem szczęśliwa i wzruszona, że powstała ta strona! Bardzo piękna historia. Gimnazjalistka z Rostarzewa
Aleksander
Comment
Odpowiedź Davidowi
Komentarz:2 , sob sierpień 04, 2012, 10:08:51
Z chęcią się skontaktuję. Mój email to owidio_20@o2.pl zapraszam do kontaktu:)
David
Comment
Re:
Komentarz:1 , nie czerwiec 03, 2012, 21:33:56
Jestem pod wielkim wrażeniem tego wpisu.
Odkąd przebywam w Wolsztynie poszukuję osób chętnych na działanie skupione wokół odtwarzania historii żydowskiej tego miasta.
Jeśli autor tego wpisu ma możliwość odczytania tego komentarza proszę o kontakt na wskazany przeze mnie adres mailowy. Moja rodzina również pochodzi z Wolsztyna i ma wiele wspomnień związanych z tą synagogą.
David