NAJNOWSZE

Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Rozmowa z autorem Tęsknię... - Warszawa, Dom Spotkań z Historią

Data wydarzenia: 02 grudzień 2011

Cel akcji:
Czy projekt "Tęsknie..." wyrażał rzeczywiste emocje Polaków?

Opis:

Dziś, w piątek 2 grudnia, odbędzie się spotkanie z autorem projektu Tęsknię, Rafałem Betlejewskim oraz dyrektorem polskiego wydania Le Monde Diplomatique, panem Stanisławem Zgliczyńskim.

Zapraszamy: Dom Spotkań z Historią, Warszawa, Karowa 20, godzina 20ta.

Temat rozmowy: Projekt Tęsknię za Tobą, Źydzie! zakończył się rok temu. Dla nas w Polsce echa dyskusji wokół tego projektu powoli cichną. Od tego czasu autor projektu był gościem w Izraelu, miał spotkania z żydowskimi instytucjami historycznymi i dostrzega, jak powoli i opornie hasło "Tęsknię...." przebija się on do świadomości Żydów na świecie. Dostrzega także, jakim źródłem niepomiernego zdziwienia jest dla Żydów polskie wołanie "Tęsknię...". Dochodzący z Polski głos o tęsknocie za Żydami wydaje się Żydom może wzruszający, ale całkowicie niewiarygodny.

W świetle naszej nowej wiedzy o historii i nowego doświadczenia w relacjach polsko-żydowskich z ostatnich lat możemy więc sobie zacząć zadawać nowe pytania o tę wzajemną relację:

1. czy projekt "Tęsknie..." wyrażał rzeczywiste emocje Polaków, czy też był raczej projekcją takich pozytywnych emocji;

2. czy we współczesnej Polsce udało się przepisać historię polskich Żydów i czy lepiej rozumiemy ich doświadczenie;

3. czy nasza ewentualna fascynacja Żydami jest jakkolwiek odwzajemniona;

4. czy rozumiemy, jaki jest stosunek Izraelczyków i Żydów na świecie do Polski i Polaków;

5. czy rozumiemy, jaka jest polityka edukacyjna Izraela w stosunku do historii Polski i II Wojny Światowej

6. czy mamy pojęcie, jak Żydzi na świecie postrzegają nasz udział w Holocauście; 7. czy Holocaust ma szanse stać się doświadczeniem łączącym Polaków i Żydów?

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.