Węgrów

Jankiel (Angel) Rosenblat

Urodzony na Mazowszu, był Argentyńczykiem z wychowania i Wenezuelczykiem z wyboru.

Angel Rosenblat

Jankiel Rosenblit urodził się w 1902 w Węgrowie. Jako sześcioletni chłopiec wraz z rodzicami: Samuelem i Surą oraz rodzeństwem, wyjechał z tego miasta do Argentyny.

W Ameryce Południowej, znany jako Ángel Rosenblat, rozpoczął swoją pracę naukową i stał się znanym i cenionym naukowcem. W pierwszym okresie pracy badawczej  przedmiotem jego studiów była demografia ludności autochtonicznej Ameryki w czasach postkolumbijskich. To właśnie Rosenblatowi zawdzięczamy współczesną wiedzę o dynamice demograficznej ludności autochtonicznej Ameryki. Jednocześnie pracował nad rozwojem teorii metysażu jako wiodącego procesu kształtującego wzorce demograficzne i kulturowe Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Prowadził także badania lingwistyczne nad językiem hiszpańskim w Ameryce.

Urodzony na Mazowszu, był Argentyńczykiem z wychowania i Wenezuelczykiem z wyboru (po II Wojnie Światowej osiadł w Caracas, gdzie pozostał aż do śmierci w 1984 roku). Jest człowiekiem pochodzącym z Polski, który niewątpliwie wniósł wielki wkład w poznawanie Ameryki.

W maju 2010 roku, wspólnym wysiłkiem Uniwersytetu Warszawskiego i Urzędu Miejskiego w Węgrowie Angel Rosenblat został uhonorowany pamiątkową tablicą w mieście swojego urodzenia.

węgrów

-----------

http://www.cesla.uw.edu.pl/rosenblat/pl/main.htm

Zdjęcia z odsłonięcia tablicy w Węgrowie:http://fotografika.i-csa.com/wegrow/odsloniecie_pomnika/angiel_rosenblat.html#01


Autor: Magdalena Szkwarek


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Rafał Betlejewski
Comment
Re: Jankiel (Angel)
Komentarz:1 , pią październik 14, 2011, 09:35:45
Pani Magdaleno, czy można prosić o rozwinięcie tematu zamiast lakonicznego linka? Gdyby tesknie.com miało się zmienić w listę linków chyba straciłoby sens... Dziękuję.