Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Tomasz Bendig

Niestety, wciąż płacimy cenę wieloletnich przemilczeń i zaniechań w temacie edukacji o Żydach i Zagładzie.

Co się dzieje na Podlasiu? Dlaczego właśnie tam? W Białymstoku zdewastowano miejsce upamiętniające dawny kirkut. Macewy stały tam jeszcze w latach 60. XX wieku. Potem władze PRL usunęły nagrobki i urządziły w tym miejscu bazar. Następnie przez całe lata był tam parking. W 2009 roku - przed światowym kongresem Esperanto - w miejscu dawnego kirkutu założono skwer. Wówczas to dziki parking zamieniono w obszerny trawnik z alejkami oraz ławeczkami. W jego centralnej części pojawiła się bukszpanowa Gwiazda Dawida, obok stanęła też tablica z archiwalnym zdjęciem cmentarza.

Dziś policja otrzymała sygnał o dewastacji tego miejsca. Wyrwano bukszpany, a zniszczone rośliny ułożono w kształcie swastyki. To kolejny - w krótkim czasie - przykład schamienia i demonstrowania treści faszystowskich na Podlasiu. Wcześniej podpalono meczet w Białymstoku, zniszczono pomnik w Jedwabnem, synagogę w Orli oraz polsko-litewskie tablice z nazwami miejscowości w gminie Puńsk. Akty wandalizmu zdarzają się wszędzie, ale skąd na Podlasiu taka ich eskalacja? - To już jest nie do pojęcia i nie do komentowania. Odpowiedzialność za te zdarzenia ponoszą nasze partie prawicowe. Będziemy prosili księży, by na mszach zaapelowali do wiernych o uszanowanie żydowskich miejsc pamięci i zwracanie uwagi na nie - mówi Lucy Lisowska przedstawicielka Warszawskiej Gminy Wyznaniowej na Podlaskie. Brak słów.

Fragmenty za:

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,10271616,Dewastacja_dawnego_kirkutu_na_Bema__Faszysci_znow.html#ixzz1Xl2fJBiX

                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.