Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...Szymon Granat

Żyd - tego słowa brakuje w polszczyźnie, tak jak brakuje tych prawie 3 milionów polskich Żydów.

Przyznam szczerze, że mam ambiwalentne uczucia odnośnie Pana akcji. Tak jak ambiwalentnie brzmi - obecnie - w języku polskim słowo "Żyd".

Zaczyna się ta ambiwalentność w chwili gdy deklaruje Pan, że nie docierała do Pana przez tyle lat świadomość spuścizny żydowskiej (a o świadomość tego nie trudno, bo i w lekturach szkolnych się trochę tych Żydów przytrafia, coś się z nimi stać musiało, niestety nie wyjechali wszyscy do Izraela czy na Madagaskar), do mnie jakoś dotarła i te mityczne już 6 milionów ofiar Auschwitz to byli w moim odczuciu głównie Żydzi (może to te 10 lat różnicy - o tyle jestem młodszy, może - to bardziej prawdopodobne - wpływ rodziców, bo nie przypominam sobie, żeby ktoś w szkole mówił o Żydach, podobnie zresztą kłopotliwe były pytania o to czemu Amerykanie zrzucili bomby atomowe kilka miesięcy po końcu wojny, bo u nas wciąż jeszcze II wojna kończy się w maju).

Potem wciąż jest ambiwalentnie, bo Pan troszkę upraszcza relacje między Polakami a Żydami (znów zdaję sobie sprawę, że ten wykład był dla obcokrajowców, musiał być w miarę prosty, musiał, żeby przekaz był jasny). Następnie pan Całek Perechodnik - postać daleka od pomnikowości, daleka też od "normalności okupacyjnej" - absolutnie nie oceniam jego postawy w czasie okupacji, epizodu z żydowską policją, antysemityzmu, z którym się w pamiętniku obnosi, itp, nie oceniam, bo nie mam moralnego do tego prawa, ale mogę zauważyć, że to postać kontrowersyjna (oczywiście również bardzo tragiczna), mam też wrażenie, że to może być przemyślany wybór z pańskiej strony, żeby dodać jeszcze trochę popularności akcji. Czyli znów osoba, za którą Pan tęskni wzbudza mieszane uczucia.

Z drugiej całkiem strony, bardzo się cieszę, bardzo, że ktoś próbuje używać słowa Żyd w normalnym kontekście, bez całej pejoratywnej otoczki, bez fałszywej poprawności politycznej, itp. Tego słowa brakuje w polszczyźnie, tak jak brakuje tych prawie 3 milionów polskich Żydów (z których duża część identyfikowała się z Polską, a wszyscy mieli polskie obywatelstwo). Ich będzie trudno przywrócić życiu, ale słowo można jeszcze uratować. Tak mi się patetycznie napisało, przepraszam. Sumując, nawet jeśli ta akcja to jest z Pana strony sposób na wypromowanie swojej osoby (wydaje mi się, że nie, ale może to sprawiać takie wrażenie), ba, może nawet sposób na zwiedzenie kilku europejskich stolic i zarobienie kilku złotych to i tak wypada się cieszyć, że Pan to robi. Gratuluję.

Gratuluje tym bardziej, jeśli to jest w całości szczere.

Pozdrawiam serdecznie,

Szymon Granat

---------------------

[tekst wysłany do mnie w systemie youtube - przyp. Betleja]

                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Anonymous
Comment
Tęsknota?
Komentarz:1 , sob październik 01, 2011, 19:33:22
Ludzie, nie traktujcie mnie jak Żyda. Traktujcie mnie jak człowieka. Czy potraficie?

Z poważaniem,

Zwyczajny Człowiek na Obczyźnie