Konin

Julius Fromm

Zafascynował mnie i zawładnął moją wyobraźnią... Julius Fromm.

Usłyszałem o Nim dwa lata temu. Zafascynował mnie i zawładnął moją wyobraźnią... Julius Fromm, wynalazca lateksowej prezerwatywy, człowiek, który przyczynił się do rewolucji seksualnej już na początku XX wieku i na zawsze zmienił seksualne nawyki ludzi-Condom Kaiser.

Julius urodził się 4 marca 1883 roku w żydowskiej rodzinie Barucha i Sary Rifki Fromm. Miał jeszcze szóstkę młodszego rodzeństwa. Cała rodzina Frommów z powodów ekonomicznych wyemigrowała w 1893 roku do Niemiec. Utrzymywała się tam z ręcznego skręcania papierosów. W 1898 roku zmarł ojciec Juliusa i jego najstarszy brat. Julius musiał zająć się całą rodziną. Ożenił się w 1906 roku, zmuszony ciążą swojej narzeczonej. Być może to doświadczenie wpłynęło na jego biznesowe zainteresowania. Potem urodziło mu sie jeszcze dwóch synów. Po skończeniu wieczorowych kursów chemii w 1914 roku otworzył zakład "Fromm Act Gummiwerke Company Ltd- produkcja i sprzedaż perfum i wyrobów gumowych dla firm". Wykorzystując zmiany w seksualności Europy i bardzo liberalne podejście do tych spraw w Niemczech wynalazł i opatentował pierwszą lateksową prezerwatywę bez szwu.

Dotychczasowe prezerwatywy wykonywane były z jelit zwierzęcych, pęcherzy ryb i grubych gum. Fromm zaproponował nowoczesny produkt, który momentalnie zadomowił się na rynku. Naraził się tym przy okazji katolickim biskupom w Niemczech, protestującym przeciwko wszystkim środkom zapobiegającym ciąży. Po wiekach prowizorycznej antykoncepcji prezerwatywy Fromma sprzedawały się, mimo zakazu reklamy, jak ciepłe bułeczki. (Dopiero w latach trzydziestych mógł reklamować swój wyrób hasłem Die Konkurrenz platzt. - Konkurencja pęka).

Zapotrzebowanie na tanie środki planowania rodziny było wtedy spore. Paczka "Fromm Act" kosztowała 72 reichspfennigów. Dzięki jego wynalazkowi miliony Niemców poznały sposób na ochronę przed chorobami wenerycznymi, a także na regulację urodzeń. Po początkowym sukcesie produktu zaradny producent nie spoczął na laurach tylko poszedł za ciosem i zaczął dodatkowo produkować prezerwatywy w różnych kolorach. Jego biografowie skwitowali to w ten sposób: "Jako dziecko ubogich imigrantów, przyniósł we właściwym czasie, we właściwym miejscu odpowiedni produkt na rynek".

Podczas pierwszej wojny światowej Fromm został głównym dostawcą dla armii niemieckiej jedynej broni przeciw kile-kondomów. Mimo klęski Niemiec w 1918 roku awans Fromma do wiodących producentów kondomów w Europie nie został zatrzymany. Jego "Fromm Act" była już wtedy synonimem prezerwatywy. Strzałem w dziesiątkę okazał się pomysł ich sprzedawania przez sieć automatów. W 1922 roku otworzył pierwszą dużą fabrykę. Już wtedy zatrudniał aż 500 pracowników. W 1926 roku firma Fromma posiadała przedstawicielstwa na całym świecie-od Antwerpii do Reykjaviku aż po Auckland. Cały czas bezskutecznie próbował uzyskać niemieckie obywatelstwo. W formularzu na początku wieku napisał m.in.: "Chcę się poświęcić mojej drugiej ojczyźnie, dla mnie powrót do Rosji będzie gorszy niż śmierć."

Po dojściu faszystów do władzy w Niemczech Fromm łudził się, że hitlerowskie Niemcy szybko przeminą. Mylił się. Już w 1934 roku do Paryża uciekł jego najstarszy syn Max, aktor teatralny. On sam próbował jeszcze ratować firmę. Dwóch dyrektorów w jego przedsiębiorstwie przystąpiło do NSDAP. Na niewiele się to zdało. W 1938 roku naziści zmusili go do sprzedania, w ramach tzw. arianizacji, przedsiębiorstwa wartego wówczas 3 mln marek niemieckich (na dzisiejsze ceny to ok. 30 mln euro) matce chrzestnej Hermana Goeringa, Elizabeth von Epenstein. Zapłacono mu za wszystko śmieszna sumę 116 000 marek. Na nic się zdały biznesowe kontakty Juliusa. Fromm wraz z resztą rodziny uciekł do Londynu. Nie udało się to jego młodszemu rodzeństwu - brat i dwie siostry zginęli w Oświęcimiu.

Po wojnie fabryki, które zostały po stronie Niemiec wschodnich znacjonalizowano w 1949 roku. Fromm tego nie doczekał-zmarł na serce 12 maja 1945 roku. Rodzina Fromma nigdy swojego majątku nie odzyskała. Najpierw ich żądania odrzucała Rosja pod której okupacja znalazły się te tereny, a potem sądy odrzuciły pozwy powołując się na akt sprzedania firmy rodzinie Goeringa, a nie zabranie jej przez nazistów.

Przy pisaniu artykułu wykorzystałem następujące materiały:http://www.j-zeit.de/archiv/artikel.65.htmlhttp://www.welt.de/kultur/literarischewelt/article732112/Wie_die_Nazis_einen_Kondomhersteller_pluenderten.htmlhttp://www.stern.de/wirtschaft/news/maerkte/kondome-die-geschichte-der-fromms-583598.htmlhttp://www.dw-world.de/dw/article/0,,2378337,00.htmlhttp://www.maschiach.de/content/view/502/120/http://www.netzeitung.de/feuilleton/576470.htmlhttp://www.readinggroupguides.com/guides_F/Fromms1.asphttp://www.berlinonline.de/berliner-zeitung/archiv/.bin/dump.fcgi/2007/0217/magazin/0002/index.htmlhttp://www.taz.de/1/archiv/archiv/?dig=2007/03/02/a0259http://en.wikipedia.org/wiki/Julius_Frommhttp://de.wikipedia.org/wiki/Julius_Fromm

P.S. Dziękuję mojej żonie za pomoc w tłumaczeniu z języka niemieckiego. P.S.2 W polskiej Wikipedii zamieściłem juz biogram Juliusa Fromma http://pl.wikipedia.org/wiki/Julius_Fromm P.S.3 Stowarzyszenie Akcja Konin, do którego należę, nawiązała kontakt z wnukiem Juliusa, Raymond'em. W przyszłym roku wraz ze swoja zona odwiedzi Konin. Chcemy Mu pokazać miasto w którym urodził się jego dziadek.


Autor: WD40


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.