Nowe Miasto-Morawy

Hanna Brady

Hano, jutro Twe urodziny. Znowu 13te.

Blondyneczka o jasnych oczach, moja imienniczka...

...pewnie byłaś chudziutka... no bo kto miał o Ciebie, Malutka, zadbać? Rodzina odjechała we wcześniejszych transportach. Czy wiedziałaś dokąd ten zmierza? A może, jako jedyna lub jedna z niewielu, cieszyłaś się, że u kresu podróży spotkasz Najbliższych - mamusię, tatusia, braci? Przecież nie mogli PRZESTAĆ ISTNIEĆ! Napewno czekają na Twoj przyjazd, tam, w obozie "pracy" Auschwitz... A może nie? Może Twój 13-letni umysł dziecka objął już ten koszmar? Może wiesz już co Cię czeka? Może, zlituj się Panie, jakaś litościwa dusza wzięła Cię za rękę w tym dusznym wagonie i szepnęła Ci do uszka: "cciii malutka, nie bój się, będzie dobrze... I wtedy Twoja rączka zelżała, już nie ściskałaś tak mocno swego skarbu - tekturowej, brązowej walizki. Walizka, no właśnie, porządek być musi, na walizce białą farbą napisane Twe imię, Hanna, Twe nazwisko, Brady. I data która Twych Rodziców napawała dumą: data urodzin Ich pięknej córeczki Hanny, 16 MAJA 1931. Zauważyłaż, że na Twej walizeczce hitlerowski pedantyczny morderca napisał słowo "sierota"!? Bo że Twój bagaż dostał numer 625 to już może nie widziałaś....

Hano, jutro Twe urodziny. Mogły być 80-te ale niestety, będą znowu 13-te. Nie dane Ci zmarszczki ni włosy siwe, wnuki Ci nie dane. Nie szkodzi, nie martw się, nie zniknęłaś Hano. Ja tu jestem i pamiętam o Tobie. Inni też. Nie odeszłaś całkiem, nie na tyle bym nie mogła Ci jutro życzeń złożyć.


Autor: Hanna


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
jaś
Comment
Re: Hanna
Komentarz:3 , czw wrzesień 19, 2013, 22:20:09
Czytam i wzruszam się nie ,jestem obojętny więc chyba nadal jestem człowiekiem.
Hanna
Comment
Re: Hanna
Komentarz:2 , śro maj 18, 2011, 22:15:52
Nie,to ja Panu dziękuję.Pan sprawił,że tacy jak "moja" Hana którym nie był nawet przywilej oświęcimskiego tatuażu dany,wyłaniają się z mroku zapomnienia.Rozum nie pojmie losów wszystkich z transportu który dotarł do Auschwitz w październiku 44,ale z tej ciżby wyłowił chudzinę uwielbiającą łyżwy,szkołę,huśtawkę i różowy kolor.Dziewczynkę z walizką.
betlej
Comment
Re: Hanna
Komentarz:1 , wto maj 17, 2011, 09:02:35
Dziękuję.