Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...

Dokument

---------------

27 stycznia 2010 - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Od tego dnia zaczynam ostatni element projektu - jego część interaktywną i masową. Potrwa przez rok.

Proszę o pomoc. Czy znasz lub pamiętasz Żyda, którego wartoby było wspomnieć? Czy masz zdjęcia, które chciałbyś pokazać? Stwórzmy polską księgę pamięci o polskich Żydach. Zapraszam do udziału w projekcie, który wyraża się przede wszystkim w próbie zbudowania nowej, pełniejszej świadomości.

----------------

 

Pierwszą kuratorką projektu Tęsknię... była Judyta Nekanda-Trepka, Polka identyfikująca się z tradycją żydowską, na co dzień pracująca dla Gminy Żydowskiej w Warszawie. Pod koniec marca 2010 roku postanowiliśmy wspólnie, że zakończymy naszą współpracę z Judytą, która musiała się poświęcić pracy przy innych projektach. Poniżej zamieszczam list, jaki Judyta postanowiła do Was napisać.

 

Judyta Nekanda-Trepka, kuratorka projektu od października 2009 do marca 2010


Przez pół roku byłam kuratorką projektu/akcji Tęsknię. Ze względu na rozciągnięcie w czasie projektu i rosnącą liczbę zadań, wynikłą z niezwykłego odzewu z jakim spotkała się akcja, nie byłam w stanie kontynuować pracy przy Tęsknię.

"Tęsknię za Tobą Żydzie" okazało się być kolejnym przełomowym momentem w historii dialogu polsko-żydowskiego. Z jednej strony wywołało setki wspomnień Polaków i Żydów, w tym osób, które opuściły Polskę i dziś mieszkają w innych częściach świata. Z drugiej strony na niektórych akcjach fotograficznych pojawiało się więcej mediów niż uczestników. 4500 fanów akcji na portalu Facebook kontra 10 uczestników zdjęcia w Grodzisku Mazowieckim. Z jednej strony liczne zgłoszenia do udziału w projekcie z całej Polski - zgłosiły się do nas szkoły, instytucje kultury, lokalni działacze. Z drugiej strony kompromitująca odpowiedź Uniwerystetu Warszawskiego, sugerująca zmianę nazwy akcji na nijakie i "bezpieczne" "Tęsknimy za Wami". I to w rocznicę Marca'68 (sic!).

Moja rola w projekcie polegała przede wszystkim na konsultacjach merytorycznych z jej autorem, Betlejem. Dużo rozmawialiśmy o tym co, gdzie, kiedy, a przede wszystkim - jak. Mimo mojego ograniczonego w tej chwili udziału w Tęsknię, nadal o akcji rozmawiamy. Betlej jest etnicznym Polakiem, ja polską Żydówką - dlatego nie zawsze te rozmowy kończą się porozumieniem. 

Nie czuję się dobrze z hasłem "Odzyskajmy naszych Żydów". Jestem za odzyskiwaniem pamięci, szczególnie tej lokalnej. Jednocześnie unikałabym apelowania o "odzyskiwanie ludzi" - którzy zresztą nigdy do nas nie przynależeli. I przynależeć nie powinni. Bałabym się paternalizowania ofiar Holokaustu i emigrantów'68. Ze względu na osobistą historię mojej własnej rodziny trudno byłoby również mi w jakimkolwiek stopniu uczestniczyć w planowanej w lipcu akcji spalenia stodoły w Jedwabnem.

Nie zmienia to faktu, że znając dobrze intencje Rafała i wiedząc, z czego wynika rozwój Tęsknię, absolutnie ją popieram. Polsce potrzebne są mocne dyskusje, przeoranie jeszcze raz pola historii polsko-żydowskiej, aby móc wreszcie na spokojnie o niej porozmawiać.

 

----------------

WSPOMNIENIA

Jeżeli jesteś sympatykiem tej akcji, chcesz przesłać zdjęcia lub podzielić się wspomnieniami o Żydach, którzy żyli wśród nas, i za którymi tęsknisz - możesz napisać swoje wspomnienie i zamieścić zdjęcie bezpośrednio na stronie, lub wysłać do nas:

betlej@tesknie.com

----------------------

WYSTĄP NA ZDJĘCIU 

Czy Ty i Twoi przyjaciele chcecie wystąpić na fotografii grupowej w swoim mieście? Czy chcecie dać świadectwo, że pamiętacie swoich sąsiadów Żydów, którzy zniknęli w Zagładzie?

Zaproście mnie do swojego miasta. Przyjadę zrobić fotografię według wzoru, który znajduje się powyżej.

betlej@tesknie.com

----------------------

SZUKAM ŚCIANY 

Masz lub znasz sćianę, na której mógłbym namalować mural? Pomożesz mi?

betlej@tesknie.com

NAMALUJ WŁASNY MURAL.
WEŹ FARBĘ I PĘDZEL I NAPISZ NA ŚCIANIE W SWOIM MIEŚCIE:

Pola male

Pamiętaj o pozwoleniu. Jesli go nie masz, maluj na ruderach.

----------------------

Rafał Betlejewski - autor projektu betlej@tesknie.com

Judyta Nekanda-Trepka - kuratorka projektu judyta@tesknie.com

 

 

Rafał (Betlej) Betlejewski, dossier:

Rocznik 69, urodzony w Gdańsku. Samouk.

Artysta akcji, performer, tworca parateatralny, w swojej pracy zainteresowany zjawiskiem tożsamosci, tożsamościowania się oraz językiem i komunikacją, działający w przestrzeni publicznej. 

Twórca akcji społecznych, założyciel Teatru Przezroczystego.

Akcje/wystawy:

Zielona Góra, Tu i teraz, BWA ZG, 2002;

Polskę Wolę!, 2004

A ja, czy poszedłbym?, Galeria AMS, 2004; 

Spal wstyda, festiwal cykliczny, 2003 - 2005;

Mleko, Teatr na telefon, Teatr Rozmaitosci, Warszawa, 2005;

Ojciec, Pisarz, Biznesmen, Mobile Academy, Berlin, 2005;

I Like You You Like Me, Orchard Gallery, New York, 2006

New York Streamline, dokument 2007;

Niedokonczono 1, BWA Konin, 2007;

Julian, Niemy swiadek historii, pola mokotowskie, Warszawa, 2009

Pomponiada, protest przeciwko zimie, Filtrowa 15, 2009

Kapliczka Telewizyjna, Filtrowa 15, 2009

Teatr Jednego Dnia, Instytut Teatralny, 2010;

Tęsknię za Tobą, Żydzie! - od 2004 roku do teraz, projekt niezależny, trwa.

 

Mieszka i pracuje w Warszawie.