Książ

Hela albo Bronia lub inaczej

Moja mama Maria...

...teraz ma lat 97 i wiele jej się miesza w głowie nie pamięta już dokładnie imienia swej przybranej na czas wojny córki. W czasie wojny mieszkała na Książu (wieś w wj. lubelskim). Tam Helę lub Bronię (lub jeszcze inne imię) przyprowadził do niej dziadek. Dostała dziecko około 6 letnie na przechowanie na czas wojny. Nowa "córka" przyzwyczaiła się do "mamy" Mani. Razem odmawiały pacierz. Dziadek, kulturalny Pan czasem pojawiał się. Nie wiem ile razy. Mama nie pytała o jego nazwisko lub go nie pamięta. Po wojnie po przybraną córkę zgłosili się żydowscy rodzice. Mówili, że wyjeżdżają do Izraela. Kontakt się urwał.

Moi rodzice po jakimś czasie przenieśli się w inne strony. Maria czyli Mania miała męża Piotra i córki Jankę i Stasię. Później były jeszcze inne dzieci czyli np. ja urodzona już po 1956. Mama miło wspomina tę dziewczynkę. Dzisiaj ma ona zapewne blisko 80 lat. Mam nadzieję, że pamięta jeszcze moją mamę. Szkoda, że nie było mi dane abyśmy mogły się poznać, szkoda, że nie możemy poznać swoich późniejszych losów. Nie znam jej a szkoda. To były takie czasy, że nie robiło się fotografii.

Może to były takie czasy, że lepiej o nich zapomnieć? Tak czy owak moja mama pamięta z każdym dniem mniej...


Autor: jagoda córka Marii


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Ignac Zilbersztain
Comment
Hela,Bronia lub inaczej
Komentarz:3 , sob maj 14, 2011, 20:50:02
Witam Jagoda. Propnuje ponownie o zwrucenie do owej audycji radiowej w Izraelu, ktora(jak juz wspomialem w styczniu)pomaga odnowic "zgubione" kontakty.Jagoda , jesli jestes tym zainteresowana to jestem gotow Ci w tym pomoc (to bedzie moje male dzielo wdziecznosci Twojej mamie). Prosze, zwroc sie do P.Rafala po moj E-Mail. Jestem przekonany ze to zalatwi.
Pozdrawiam serdecznie "mame Manie"
Ignac
Katarzyna Zwolska
Comment
Re: Hela albo Bronia
Komentarz:2 , pią maj 06, 2011, 09:31:24
Cieszę się, że istnieją tacy ludzie, po prostu dobrzy!
Ignac Zilbersztain
Comment
HELA, RRONIA LUB INACZEJ
Komentarz:1 , nie styczeń 16, 2011, 12:22:21
Szlachetne, ludzkie zachowanie Pani Marii.Brakuje slow podziekowania. Nie malo dzieci zydowskich zostalo uratowane przez Polakow. Jest w izraelskim radiu bardzo ulubiona audycja, ktora pomaga w odszukaniu zagubionych rodzin, krewnych, znajomych itp. Ten" tenat" jest bardzo odpowiedzialny do tej audycji. Jesli ta Hela/Bronia rzeczywiscie zyje w Izraelu,to wlasnie prawdziwy adres poszukiwan.Mozna napisac po angielsku(chociaz uwazam ze odpowiedza tez na zwrot w jezyku polskim): YARON ENOSH
KOL ISRAEL RESHET BET
JERUSHOLIM
ISRAEL
( chipus krowim)
Trzeba napisac co ,jak, kiedy bylo. Im wiecej mozliwych szczegolow z owych czasow, moze pomoc w poszukiwaniu.Zycze powodzenia i Pani Marii do 120 zdrowych lat