Dołącz do sympatyków akcji

NAJNOWSZE

05-paź-14 17:37
Dobrodzień (Guttentag)

Za Żydami z przedwojennego Dobrodzienia tęskni moja znajoma- wspaniała, starsza pani...

zobacz...

02-maj-14 19:15
Akcje

W dniach 1-7 lipca 2014 już po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście" organizowana wspólnie przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center (Skokie USA), we współpracy z licznymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi. Bezpłatny program adresowany jest do nauczycieli, edukatorów i liderów organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką Zagłady.

zobacz...

29-kwi-14 05:10
Zary

Urodziłem się Polsce i mieszkałem do dwudziestego drugiego roku mojego źycia. Polska była moją ojczyzną i mój ulubiony kraj.

zobacz...http://www.kirkuty.xip.pl/

Strona, na którą chciałabym zwrócić Państwa uwagę pełna jest świadectw historii.

To strona Cmentarze Żydowskie w Polsce http://www.kirkuty.xip.pl/ Porażająca jest liczba w większości zapomnianych, a czasem zrównanych z ziemią cmentarzy, która wyświetla się po kliknięciu na odnośnik "cmentarze". Wiele z odnośników prowadzi do stron gdzie zdjęciom i informacjom o położeniu cmentarza towarzyszy historia Żydów mieszkających niegdyś w okolicy cmentarza.

Czasem można natknąć się na przerażające relacje z czasów wojny, czasem - na krzepiące informacje o działaniach lokalnej społeczności mających na celu ocalenie nekropolii. Po przeczytaniu kilku z nich wpadłam na pewien pomysł. Byłoby fantastycznie gdyby jakiegoś dnia w całej Polsce ludzie umówili się że zapalą znicz/świeczkę na lokalnym cmentarzu żydowskim, nawet jeśli niewiele po nim pozostało.

Szczególnie zapadła mi w pamięć historia cmentarzy w Jabłonce Kościelnej na podlasiu - w miejscu 2 cmentarzy są obecnie pola uprawne http://www.kirkuty.xip.pl/jablonka_koscielna.htm). Oraz w Sokołach, miejscowości położonej niemal po sąsiedzku - gdzie obecnie na terenie gdzie był cmentarz znajduje się boisko piłkarskie http://www.kirkuty.xip.pl/sokoly.htm).

Szczególnie w takich miejscach myślę, że warto by było zapalić świeczkę.

                                                     

Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.