Przemyśl-Kraków-Warszawa

tęsknię za wami. najprościej jak się da - jeżeli w ogóle można tęsknić do świata, który zna się tylko ze słów i opowieści; świata, który nigdy nie był naszą własnością, a my nie należeliśmy do niego.

za tobą tęsknię nawet kiedy śpisz albo chociaż odwracasz wzrok leżąc obok. tęskniąc za tobą tęsknię do nich - do wibrującego gwaru Nalewek, do przedwojennych kabaretów, do chasydzkich dworów i do sztetli - pulsujących w migotliwej wielobarwnej mistycznej zawiesinie. tęsknię do świata, który jest twój, choć nie korzystasz z prawa do niego. wiem, że pozostało tylko piękne nazwisko i kilka martwych kamieni na Okopowej albo Bródnie. wiem, że niektóre przywileje są jednocześnie ciężarami. niekiedy myślę o tym, że mógłbyś się nie urodzić; że mogłoby cię nie być tutaj, tak jak ich nie ma. tęskniąc za tobą, tęsknię za nimi jeszcze bardziej.

czasem wszyscy jesteśmy agunami; opuszkami palców wodzimy po kruszejących macewach- na oślep, po omacku - próbując odczytać akrostychy, których znaczenia nigdy nie zrozumiemy.

 Pobierz załącznik

Autor: Tomek Hajduk


Napisz komentarz

Pola oznaczone * muszą zostać wypełnione.


If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Magda Freudenheim
Comment
Waldemar Wiatr
Komentarz:7 , pon sierpień 06, 2012, 17:40:15
Nie wiem czy ta korespondencja do Ciebie trafi - ale doskonale pamiętam ciemnowłosego chłopca z Orackiej (chyba 4?). Odezwij się. (hanna_f_w@onet.eu)
Magda Freudenheim
Dr. med. Malgorzata Bernacka
Comment
Cmentarz zytowski Bochni
Komentarz:6 , nie lipiec 08, 2012, 18:43:28
Pan Leon Gawond jest mojim wojkiem (mezem siostry mojej babci, ktora ma dzisiaj 91 lat).
Jako dziewczyka odwiedzalam siostre babci z babcia Ela.
Bylam bardo zawascynowana tym cmentazem, ktorego odwiedzalam z mojom kuzynkom Justynom. Do dzis go nie zapomnialam.
Dzis zyje od 26 lat we Frankfurcie nad Menem.
Kelevra
Comment
Cmentarz żydowski w Bochni
Komentarz:5 , pon luty 08, 2010, 20:28:38
W Bochni jest cmentarz żydowski,(ok 700 mogił) którym od lat opiekuje się pan Leon Gawąd. Czy ktoś pamięta społeczność żydowską tego miasteczka sprzed II wojny światowej?
Kelevfra
Comment
Cmentarz żydowski w Bochni
Komentarz:4 , pon luty 08, 2010, 20:27:39
W Bochni jest cmentarz żydowski,(ok 700 mogił) którym od lat opiekuje się pan Leon Gawąd. Czy ktoś pamięta społeczność żydowską tego miasteczka sprzed II wojny światowej?
krystyna dejczman
Comment
kolezanka
Komentarz:3 , śro styczeń 27, 2010, 19:48:23
TObylo 60 lat temu Mieszkalam na warszawskiej Pradze , chodzilysmy do tej samej szkoly powszechnej potem do liceum Poszlysmy na studia ,na medycyne Wyjechalam do pracy w szpitalu misyjnym Wrocilam po 68 r juzsie nie spotkalysmy Podobno wyjechala do ARGENTYNY Tesknie za toba Haniu Krtstyna
Waldemar Wiatr
Comment
poszukuję obrazów z przeszłości
Komentarz:2 , śro styczeń 27, 2010, 14:12:44
Bochnia,małe miasto w województwie małopolskim.Po maturze wyjechałem lecz w mojej pamięci pozostali sąsiedzi z ulicy Orackiej,pan Jerzy Freudenheim,jego dwóch synów i córka Magda.Pan Jerzy pracował w administracji Kopalni Soli w Bochni.W pewnej chwili wszyscy oni zniknęli,tak z dnia na dzień,nagle,bez istotnej przyczyny która mogła być zrozumiała dla małego chłopaka.Zniknęliście fizycznie lecz mimo to przez ok 40 lat tkwicie w mojej pamięci.Jeśli traficie na te słowa dajcie znać.Chętnie znów was zobaczę
Monika Jurczykowska
Comment
urwana opowieść
Komentarz:1 , pon styczeń 25, 2010, 20:34:29
od zawsze je czułam i nie wiedziałam, co to jest, teraz wiem, to jest pęknięcie mojej historii, brak nie do wypełnienia, bez Was Warszawa jest cieniem miasta, i tak ją kocham, ale na każdej ulicy czuję pustkę po Was